Як вибрати нормальний скейтборд
Вже майже сторіччя, як екстремальний скейтбординг міцно завоював своє місце у спортивних активностях городян будь-якого віку – від дитячого та підліткового аж до зрілого покоління. Скейт має подвійне призначення – засіб пересування та ефективний трюковий спортивний снаряд.
Якщо спантеличитися, як вибрати скейтборд, то ви відразу зрозумієте, що різноманітність моделей для катання дуже велика. Перед тим, як купити скейт в Україні, необхідно розуміти...
Як влаштований скейт
Роликові дошки або звичніша нам, транслітерована назва скейтборди (у перекладі з англійської skateboard – роликова дошка), складаються з:
- Дерев'яної чи пластикової деки. З дерева вона традиційно складається з 5-11 шарів проклеєного шпону канадського та китайського клена. (найпоширеніші моделі – з сімома або дев'ятьма шарами кленового шпону). Пластикові стійки для ніг виготовляються для пенні бордів. Якість деки – це основний критерій, як вибрати скейт, а також її ширина, довжина та глибина загину, максимальна вантажопідйомність (гранична вага спортсмена). Дерев'яна дека може з часом розсихатися, тому скейтборди з деревини мають «термін придатності». Для скейтбордів вираз «привезли свіжі скейти» мають саме буквальне та важливе значення. При виборі варіанта з дерев'яною поверхнею потрібно перевірити, чи не перекрутило дошку – хвіст та ніс деки мають бути на одній лінії.
- Самоклеюча стрічка гриптейпу, по суті – це наждачний папір, щоб нога не ковзала по поверхні дошки.
- Підвіски, що скріпляють дошку для ніг з роликовими колесами. Підвіску виготовляють із сплаву алюмінію або важчої сталі.
- Роліками з підшипниками, що впливають на швидкість руху коліс. При виборі моделі швидкість, з якою обертаються пвідшипники визначається параметром ABEC (з непарними значеннями від 1 до 9). Моделі для новачків ABEC-1 та ABEC-3, а ABEC понад 5 – для професійних скейтерів. Оптимальний діаметр коліс для наших умов – 54 мм, хоча колеса (це залежить від типу скейтборду) можуть мати діаметр від 50 до 180 мм. Чим більше колесо, тим повільніше набирається швидкість, але й швидкість скидається теж повільно з великим діаметром коліс скейту. Також важливим є параметр жорсткості коліс (xxA, де xx – величина жорсткості), від якого залежить, на якій поверхні (парки та рампи чи асфальтні доріжки) можна застосовувати ту чи іншу модель скейтборду. Для нашого асфальту беруть моделі до 98A, а згори – жорсткі колеса хороші для доріг з ідеальним покриттям.
- Різних допоміжних та сполучних компонентів: підкладки рейзера або шокера, болтів, мостової частини підвіски хенгера, бази підвіски, осі, центрального болта та амортизаторів (гумових або поліуретанових компонентів на підвісках).
Чим відрізняються скейти
За типом скейтборди бувають:
- 1. Лонгборди – нетрюкова модель скейтборду, що використовується лише для катання, розвиває велику швидкість. Відрізняється подовженою колісною базою та довгою дошкою, оснащена м'якими та великими колесами. До одного з різновидів лонгборда, круїзеру (карвінговий лонгборд) відносяться пенні борди.
- 2. Класика. Ширина деки класичної моделі в діапазоні 4,7–10,63” (12–27 см, оптимальний розмір для райдерів-початківців – 8 дюймів, тобто 20,32 см), а довжина 30–32” (76–81 см , Стандарт – 78,74 см).
- 3. Стритборди (снейкборди) і псевдострітборди (роллерсерфи чи рипстики) – 4- та 2-колісні скейтборди, в яких є елементи роликів, серфа та скейту одночасно. Відмінний варіант для трюків і для райдингу за твердою рівною поверхнею.ти. У таких моделей кілька дек, скріплених шарнірами. В основу руху снейкборда покладено принцип руху змії.
- 4. З великою кількістю коліс виділяють ще фріборди та флоуборди – найзручніші та найстійкіші моделі для дітей-скейтерів, рух на 6 та 7 роликах відповідно. Такі дошки можна використовувати для фрістайлу та фігурного катання.
Чим відрізняється скейт від пенні борда
Традиційний скейтборд із дерев'яною поверхнею для ніг чи пенні борд купити у Києві в наші дні не складно. Невеликі та компактні пенні борди застосовуються для повсякденного катання в місті, тоді як класичні варіанти переважно використовувати на рампі або спеціальних парках для катання.
Крім того, є конструктивні моменти, ніж пенні борд відрізняється від скейту:
- Невеликий розмірдошки. Невеликі розміри пенні зручні для дітей, підлітків та дівчат.
- Матеріал. Пенні борди ще називають пластбордами, тому що їхня дека виготовлена з міцного пластику (поліпропілену), тоді як для класичних скейтбордів використовується кленовий шпон. Поверхня зверху робиться рифленою, щоб забезпечити утримання ніг на дошці.
- Дошка для ніг у пенні борда загнута тільки з одного боку, а біля класичної дошки – з обох.
- Вантажопідйомність моделі – до 80–100 кг.
По довжині дошки та ширині підвіски виділяють такі види пенні бордів:
- Original – довжина 22 дюймів (56 см), підвіска шириною 7,5 см. Цінується за компактні розміри, дошку легко заховати у рюкзаку.
- Nickel – довжина 27 дюймів (69 см), підвіска шириною 10 см. Вибирається новачками та спортсменами з великими розмірами ніг.
Підвіска у пенні з алюмінієвого сплаву, а поліуретанові колеса з діаметром 59–60 мм та шириною 40–45 мм мають жорсткість 78–80A та підшипники ABEC-7.
Якої довжини має бути скейт
Для визначення довжини та ширини моделі потрібно орієнтуватися на такі параметри:
- Розмір ноги в залежності від зростання та віку скейтера.
- Навички катання (рівень райдера).
- Запланований тип катання: райдинг або трюки на рампі або похилих поверхнях. Більш маневрені моделі – з вузькою поверхнею для ніг, а для трюків потрібна стійкіша і, отже, широка дошка.
Як вибрати дитячий скейт і з якою довжиною та шириною, орієнтуються за віком, зростанням дитини та розміром його взуття. Рослим дітям потрібна дека ширше (близько 20,32 см), а невисоким можна вужчий варіант - шириною 19 см. Середня довжина, на яку потрібно орієнтуватися - 78,74 см. Для дитини потрібно вибирати виріб з колесами середньої жорсткості та стандартним діаметром 54 мм. На початковому етапі навчання їзді вибрати варіант із середніми параметрами буде достатньо. Не забудьте про засоби захисту!
Де купити скейтборд у Києві?
У наші дні купити скейт у Києві не проблема. Одним із перевірених досвідченими скейтерами місць для покупки скейтборду в зборі вважається столичний спеціалізований інтернет магазин Sportik, в якому представлений вартий вашої уваги асортимент різноманітних лонгбордів, пенні бордів, стрітбордів та класичних скейтів. Інтернет-магазин Sportik - це класичний скейтшоп, в якому ви зможетевибрати оригінальні вироби від відомих виробників скейтбордів – торгових марок Amigosport, Explore, Powerslide, Profi, Radius, Tempish, Zelart.
Одночасно з покупкою скейтборду та відповідного взуття з максимальним зчепленням з поверхнею дошки не забудьте придбати комплект захисту: шолом, наколінники, налокітники, рукавички. Це must have для кожного райдера, чи це новачок чи просунутий трюкач. Захисна амуніція також доступна в онлайн-каталозі інтернет-магазину Sportik.