Статті
Як правильно вибрати скейт
З чого роблять скейти і як вибрати свій перший скейтборд?
Навігація за статтею:
- 1. Що таке скейт
- 1.1. Які бувають скейти
- 1.2. З чого роблять скейти
- 2. Що краще скейт чи лонгборд
- 3. Як визначити розмір скейту.
Що таке скейт
Скейтборд – це роликова дошка, англійська skateboard і означає «роликова дошка. Спортсменів, які обрали цей вид активності, називають скейтерами.
Історія виникнення скетйбордів навіть у чомусь кумедна. 30-ті роки минулого століття подарували людству скейтборди, які спочатку застосовували каліфорнійські серфери як запасний варіант.на суші. Адже в період відсутності хвиль спортсмени були позбавлені можливості кататися на дошках океаном. Спочатку сухопутні дошки були такі довгі, як дошки для серфінгу, це були перші прототипи довгих дощок, які згодом стали відомі як лонгборди. Згодом дошки стали коротшими і тому – маневренішими.
h3>
Які бувають скейти
У наші дні різноманітність дощок для скейтбордингу вражає:
- 1. Лонгборди
- 2. Пенні борди
- 3. Класичні скейти
- 4. Стритборди
- 5. Роллерсерфи
- 6. Фріборди
- 7. Флоуборди.
Всі ці різноманітні моделі відрізняються:
- Конструкцією (форма деки та кількість коліс).
- Масогабаритними даними (довжина і ширина деки, вага і вантажопідйомність моделі).
- Спосіб і місце застосування (катання в місті, райдинг на гірському серпантині, вуличне катання з трюками на сходах та узбіччях, трюкова програма на рампі або пересохлих басейнах тощо).
Купити скейт можна у зборі або зібрати самому. Початківцям рекомендується купувати готові моделі, тому що на старті немає детальних знань, як влаштований скейт та нюанси його конструкції.
З чого роблять скейти
Дерев'яно-залізні скейти мають зовні просту та нехитру конструкцію,але це лише на перший погляд.
Конструкція скейтборду складається з наступних елементів:
- Багатошарової дерев'яної деки (дошки), що встановлюється на колеса -ролики з невеликим діаметром Основний матеріал, що традиційно застосовується для виготовлення деки - канадський клен, міцний і щільний, що піддається обробці. Висока щільність клена дає клацання високого стрибка скейтера. Тепер у багатьох моделях можна зустріти як канадський, а й китайський клен. Кількість шарів деревини – класичне число 7, хоча, сучасні моделі можуть складатися з 9 проклеєних шарів поперечного та поздовжнього шпону китайського та канадського клена (є і такі моделі, як ультралегкі 5-шарові та зміцнені варіанти з 8 і навіть 11 шарами деревини) . Дека може бути не тільки дерев'яною, а й поліпропіленовою (пластиковою) – це так звані пенні борди. Для дерев'яної дошки має значенняЯк давно вона надійшла в скейтшоп - з часом деревина розсихається, і скейт втрачає свої початкові функціональні характеристики та якість. Наявність поперечних тріщин і різний рівень носа і хвоста сигналізують про наявність шлюбу або про те, що дошка вже зіпсувалася, і її перекрутило. Поздовжні тріщини біля болтів не критичні – вони у будь-якому разі з'являться у перші ж тижні райдингу. Розміри дощок – це також максимально можлива різноманітність, ширина деки класичного скейту в діапазоні 4,7–10,63” (12–27 см, оптимальний розмір для райдерів-початківців – 8 дюймів, тобто 20,32 см), а довжина 30-32” (76-81 см, стандарт – 78,74 см). Залежно від довжини дошки, виділяють інші моделі дошок для катання, відмінних від стандартного скейтборду, до того ж, дитячі міні-скейтборди, як це мається на увазі само собою, мають менший розмір деки. За формою деки теж є безліч різноманітних варіантів. Якщо не брати до уваги різноманітність геометричних форм, то основна відмінність за ступенямита увігнутості площини деки (загин деки – так званий конкейв).
- Стрічки, що самоклеїться Griptape на дошку. Абразивні властивості гриптейпу нагадують класичний наждачний папір, що дозволяє ногам отримати максимально можливе «зчеплення» з поверхнею дошки та не ковзати під час виконання трюків та катання.
- Підвіски (або так званого траку), що з'єднує деку і 4 (або 2, 6, 7) роликові колеса за допомогою болтів. Це сталева або виготовлена з алюмінієвого сплаву деталь, що має особливу конструкцію з'єднання і дозволяє виконувати поворот, нахиляючи дошку.
- Підкладки - рейзера або шокера. Підкладка знаходиться між декою та підвіскою. Це платівка прямокутної форми, що виготовляється з поліуретану, гуми, у бюджетних моделях – з пластмаси. Шокер відрізняється від райзера: перший пом'якшує удар на дошку під час приземлення, а другий збільшує висоту клацання. Рейзери застосовують для трюкових моделей для виконання високих трюків.
- Інші сполучні та проміжні елементи: амортизатори з гуми або поліуретану, кріпильних болтів, хенгера (мостова частина підвіски), бази підвіски.
Що краще скейт або лонгборд
Лонгборд з'явився раніше, ніж класичний скейтборд, який згодом став популярнішим, оскільки більш маневрена вкорочена дека дозволяла виконувати складні трюки. Традиційні лонгборди хороші для швидкісного катання, але не підходять для рампи (не використовуються для трюків, ковзання, стрибків із обертанням). Деки лонгбордів відрізняються вільним дизайном форми та профілю.
У наші дні лонгборд знову популярний завдяки можливості розвивати велику швидкість при катанні. Традиційно застосовується на гірських серпантинах, а також міських асфальтових доріжках.
У лонгбордах виділяють такі підвиди (залежно від довжини деки):
- • Серф борди (1,4–3 м).
- • Круїзні (карвінгові) (75-130 см). Як і класичні скейти шириною 20,32 х78, 74 см, рекомендуються для новачків. У цю ж групу входять компактні пенні борди з плас.тиковою декою, що застосовуються для катання в місті.
- • З пониженим центром тяжіння (зниженою платформою для стійки).
- • Для скейтпарків (90-100 см).
- • Гібридні (70-80 см).
- • Слалом (60-70 см).
- • Для даунхілл (швидкісний спуск з гори, дека близько 100 см).
Як визначити розмір скейту
Для трюків краще купити скейт з вузькою декою, а для швидкісної їзди найкращим вибором будуть лонгборди з довгою декою.
Як підібрати скейт за зростанням та розміром ноги скейтера? Для зручності сприйняття дані по довжині ширини та довжини деки наведені в дюймах – так, найчастіше, вони вказані у паспортних характеристиках виробу. Перевести у звичні сантиметри легко – просто помножте на 2,54. Розмір взуттяодеться згідно з батьківщиною походження скейтбордів – США (таблиці відповідності розмірам в Україні є на сайті інтернет-магазину Sportik):
- • Зростання близько 1 м, розмір взуття до 3 – вибирається міні-скейтборд із декою шириною 6,5–6,75 дюймів та довжиною 27,2–27,6 дюймів.
- • Зріст 1,3–1,4 м, розмір взуття 4–6 – вибирається дека шириною 7 дюймів та довжиною 28 дюймів.
У питанні, як вибрати скейт дитині, підлітку та дорослій людині, крім цих параметрів, можна враховувати і вік:
- • Підлітки 9–12 років, зріст до 1,5 м, розмір взуття 7–8 – вибирається дека шириною 7,3 дюймів та завдовжки 29 дюймів.
- • Підлітки віком від 13 років, зростання вище 1,5 м, розмір взуття 8 – вибирається дека шириною 7,5–8,25 дюймів та довжиною 30,5–32 дюймів.
Деки шириною понад 7,5 дюймів та довжиною до 32 дюймів вибираються вже дорослими. І тут вже відіграють важливу роль рівень майстерності скейтера, місце та стиль катання:
- Стрит (вуличне катання, в якому для трюків використовуються сходи, перила, відбійники, перекриття) – 7,5–8 дюймів
- Верт (рампа і пул – пересохлі басейни) – 8–8,25 дюймів
- Флетленд (трюки old school та вуличний райдинг) – понад 8,25 дюймів.